Zadania konkursowe

Zadaniem w konkursie jest przygotowanie i przeprowadzenie projektu społecznego inspirowanego dowolnym reportażem, który następnie przedstawicie w materiale dziennikarskim.

Czym jest projekt społeczny? To działanie na rzecz dobra ogólnego społeczności – także poprzez pomoc jednostkom.

Projekt społeczny może przybrać różne formy. Może to być:

kampania informacyjna, w której np. zwrócicie uwagę na istotny problem albo będziecie promować pożądane zachowania – chociażby zdrowy styl życia. Możecie wykorzystywać różne działania i kanały promocyjne, także w Internecie;

otwarte wydarzenie publiczne, czyli  nieodpłatne spotkanie lub cykl spotkań, warsztatów, treningów lub innych zajęć skierowanych do większego lub mniejszego grona;

zbiórka charytatywna, w której pieniądze i /lub dary rzeczowe przekażecie na obrany cel charytatywny;

projekt technologiczny, w którym opracowana przez Was technologia – aplikacja, portal internetowy, oprogramowanie – posłuży w trakcie projektu (zaliczenie projektu zależy od tego, którą z opcji uczestnictwa wybierzecie);

inne formy – lista tych kategorii nie wyczerpuje sposobów, w jakie możecie wspierać  ludzi w Waszym otoczeniu. Pomóżcie koledze z klasy w nadrobieniu zaległości w szkole, starszej sąsiadce z naprzeciwka w robieniu zakupów, zorganizujcie bieg charytatywny, stwórzcie ekościeżkę w Waszym regionie, albo w jakiś inny sposób zaangażujcie się w życie społeczności. Możecie także przeprowadzić akcję w internecie.

Jeśli chcecie realizować projekt poprzez platformę Zwolnieni z teorii, musi się on mieścić w pierwszych czterech z wymienionych kategorii. Jeśli zdecydujecie się na niezależne prowadzenie projektu, nie musicie go klasyfikować: w zgłoszeniu wystarczy opisać, jakie działania chcecie podjąć.

Każda pomoc i każdy człowiek jest ważny.

Na platformie znajdziecie kilka podstawowych kategorii tematycznych do wyboru. Są to: edukacja, kultura, ekologia i natura, zdrowie i sport, społeczeństwo obywatelskie oraz społeczność lokalna. Jeśli zaś chcecie Wasze działania realizować niezależnie, nie musicie – jeśli nie chcecie – umieszczać go w konkretnej kategorii: opis Waszych działań wystarczy. W każdym przypadku tematyka projektu zależy od Was: to Wy ustalacie, nad jakim problemem chcecie pracować, komu chcecie pomóc, jakie treści lub zachowania popularyzować. W swoich działaniach pamiętajcie jednak o zasadzie rzetelności informowania i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Więcej o różnych sposobach uczestnictwa w konkursie znajdziecie w zakładce Jak się zgłosić? Jak wziąć udział?, a także w instrukcjach dotyczących poszczególnych sposobów: Instrukcji realizacji projektu przez platformę oraz Zasadach niezależnego prowadzenia projektu. Wszystkich uczestników obowiązuje także Regulamin, w którym znajdziecie podstawowe zasady konkursu.

Wskazówek, od czego zacząć, jak się przygotować i jak dobrze przeprowadzić projekt szukajcie w zakładce …Działa! – wskazówki, jak stworzyć projekt.

Przeprowadzony przez siebie projekt przedstawiacie następnie w materiale dziennikarskim.

To okazja do podsumowania działań i ich krytycznej oceny. Zadajcie sobie pytania: w jaki sposób projekt wpłynął na życie społeczności/grup/jednostek? Które z działań okazały się nietrafione, a które były strzałem z dziesiątkę; co się udało, a co nie – i dlaczego tak mogło się stać? Pamiętajcie, że najważniejsza jest rzetelność: oceńcie swój projekt okiem życzliwego krytyka. Będzie to dla Was niezykle pomocne przy kolejnych projektach, w których będziecie brać udział.

Wasza relacja dziennikarska może przybrać różne formy: artykuł, podcast, fotoreportaż, krótkie video itd. Wybierzcie formę, która jest dla Was najciekawsza. Na tej podstronie znajdziecie więcej podpowiedzi, jak konstruować relację dziennikarską.

Zadanie dodatkowe: pokażcie się!

Opublikujcie na Instagramie lub facebooku zdjęcie zespołu, kiedy zaczynacie swoją akcję oraz min. 3 zdjęcia z jej realizacji, opatrując je hashtagiem #ReportazDziala i opisując, jak pomagacie. Pokażcie, jak działacie i jak rozwija się Wasz projekt 🙂

Szczegółowe zasady konkursu (w tym instrukcję zgłoszenia i przeprowadzenia konkursu) znajdziecie w Regulaminie.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: