Zadania konkursowe

Zadaniem w konkursie jest przygotowanie i przeprowadzenie projektu społecznego inspirowanego dowolnym reportażem, który następnie przedstawicie w materiale dziennikarskim.

Czym jest projekt społeczny? To działanie na rzecz dobra ogólnego społeczności – także poprzez pomoc jednostkom.

Projekt społeczny może przybrać różne formy. Może to być:

kampania informacyjna, w której np. zwrócicie uwagę na istotny problem albo będziecie promować pożądane zachowania – chociażby zdrowy styl życia. Możecie wykorzystywać różne działania i kanały promocyjne, także w Internecie;

otwarte wydarzenie publiczne, czyli  nieodpłatne spotkanie lub cykl spotkań, warsztatów, treningów lub innych zajęć skierowanych do większego lub mniejszego grona;

zbiórka charytatywna, w której pieniądze i /lub dary rzeczowe przekażecie na obrany cel charytatywny;

projekt technologiczny, w którym opracowana przez Was technologia – aplikacja, portal internetowy, oprogramowanie – posłuży w trakcie projektu (zaliczenie projektu zależy od tego, którą z opcji uczestnictwa wybierzecie);

inne formy – lista tych kategorii nie wyczerpuje sposobów, w jakie możecie wspierać  ludzi w Waszym otoczeniu. Pomóżcie koledze z klasy w nadrobieniu zaległości w szkole, starszej sąsiadce z naprzeciwka w robieniu zakupów, zorganizujcie bieg charytatywny, stwórzcie ekościeżkę w Waszym regionie, albo w jakiś inny sposób zaangażujcie się w życie społeczności. Możecie także przeprowadzić akcję w internecie.

Ciekawi Was, jakie projekty powstały w I edycji konkursu? Zobaczcie, jak Wasi rówieśnicy zawalczyli o więcej zrozumienia między ludźmi, jak pomagali zwierzętom, i w jaki sposób poruszali ważne tematy.

Sprawdźcie, czego i jak uczyli się zwycięzcy konkursu podczas warsztatów z profesjonalnego prowadzenia projektów i grywalizacji realizowanych pro publico bono przez partnera konkursu – Leadership Centre. Na warsztatach powstała gra, która i Wam pomoże w przygotowaniu podstaw Waszego projektu 🙂

 

Każda pomoc i każdy człowiek jest ważny.

Na platformie znajdziecie kilka podstawowych kategorii tematycznych do wyboru. Są to: edukacja, kultura, ekologia i natura, zdrowie i sport, społeczeństwo obywatelskie oraz społeczność lokalna. Jeśli zaś chcecie Wasze działania realizować niezależnie, nie musicie – jeśli nie chcecie – umieszczać go w konkretnej kategorii: opis Waszych działań wystarczy.

Zarówno tematyka, jak i forma projektu zależy od Was: to Wy ustalacie, nad jakim problemem chcecie pracować, komu chcecie pomóc, jakie treści lub zachowania popularyzować. Dla ułatwienia wyboru, podzieliliśmy treści na stronie internetowej na kilka kategorii. Znajdziecie tu inspiracje reporterskie oraz pomysły na projekty z takich dziedzin jak edukacja, kultura, ekologia i natura, zdrowie i sport, społeczeństwo obywatelskie, społeczność lokalna, ale także reportaże o tematyce interdyscyplinarnej i takie, których nie da się zakwalifikować do jednej kategorii.

W swoich działaniach pamiętajcie o zasadzie rzetelności informowania i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Wszystkich uczestników obowiązuje Regulamin, w którym znajdziecie podstawowe zasady konkursu.

Wskazówek, od czego zacząć, jak się przygotować i jak dobrze przeprowadzić projekt szukajcie w zakładce …Działa! – wskazówki, jak stworzyć projekt. Grę, która pomoże przygotować podstawy działań przygotowaną przez Leadership Center znajdziecie w zakładce Warsztaty z prowadzenia projektów.

Przeprowadzony przez siebie projekt przedstawiacie następnie w materiale dziennikarskim.

To okazja do podsumowania działań i ich krytycznej oceny. Zadajcie sobie pytania: w jaki sposób projekt wpłynął na życie społeczności/grup/jednostek? Które z działań okazały się nietrafione, a które były strzałem z dziesiątkę; co się udało, a co nie – i dlaczego tak mogło się stać? Pamiętajcie, że najważniejsza jest rzetelność: oceńcie swój projekt okiem życzliwego krytyka. Będzie to dla Was niezwykle pomocne przy kolejnych projektach, w których będziecie brać udział.

Wasza relacja dziennikarska może przybrać różne formy: artykuł, podcast, fotoreportaż, krótkie video itd. Wybierzcie formę, która jest dla Was najciekawsza. Możecie też w twórczy sposób wykorzystać siłę internetu – chociażby mediów społecznościowych. Na tej podstronie znajdziecie więcej podpowiedzi, jak konstruować relację dziennikarską.

Zadanie dodatkowe: pokażcie się!

Opublikujcie na Instagramie lub facebooku zdjęcie zespołu, kiedy zaczynacie swoją akcję oraz min. 3 zdjęcia z jej realizacji, opatrując je hashtagiem #ReportazDziala i opisując, jak pomagacie. Pokażcie, jak działacie i jak rozwija się Wasz projekt 🙂

Szczegółowe zasady konkursu (w tym instrukcję zgłoszenia i przeprowadzenia konkursu) znajdziecie w Regulaminie.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: