Więcej projektowych inspiracji, przydatne narzędzia

Przydatne narzędzia

Edukator.pl to strona, na której znajdziecie niezliczone narzędzia do wspomagania nauki, do tworzenia i ilustrowania treści, a także bazy danych, zdjęć, programów, aplikacji i in. Jeśli chcecie zorganizować warsztaty dla młodszych kolegów, pomóc rówieśnikom w nadrobieniu zaległości, a nawet szukacie programów do obróbki graficznej czy modeli 3D: tutaj je znajdziecie. Polecamy również Facebooka Edukator.pl. Edukator prowadzony jest przez Fundację Nowoczesna Polska

Otwarte Zasoby: darmowe zdjęcia w sieci, programy do tworzenia grafiki, a nawet rozszerzonej rzeczywistości, kanały edukacyjne i naukowe, bazy video i dźwięków: to tylko niektóre z materiałów, które udostępnia serwis Otwarte Zasoby. Portal przekierowuje do stron oraz tłumaczy, w jaki sposób legalnie korzystać z zasobów w sieci. Polecamy!

Więcej projektowych inspiracji

Tak w Polsce, jak na świecie, znajdziemy niezliczone przykłady, jak innowacje społeczne czy lokalna aktywność zmieniają otoczenie. Na tej stronie prezentujemy organizacje, które wspierają takie działania i pokazujemy, jak sami mieszkańcy dbają o swoją okolicę. Zobaczcie, jak inicjatywy społeczne mogą działać – i działają! – w praktyce 🙂

Działaj lokalnie to przedsięwzięcie, które wspiera lokalną aktywność społeczną. Program dofinansowuje działania przygotowane przez zwykłych ludzi – społeczników, aktywistów, zaangażowanych mieszkańców – które odpowiadają na konkretne wyzwania w ich okolicy. Koniecznie zajrzyjcie do bazy najlepszych zrealizowanych projektów: możecie znaleźć tu niejedną inspirację dla Waszych działań 🙂 „Działaj lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią Ośrodków Działaj Lokalnie.

Witryna Wiejska  to portal Fundacji Wspomagania Wsi, która wspomaga lokalne inicjatywy wiejskie, przedsiębiorców i społeczników. Fundacja zapewnia dostęp do bazy wiedzy i dobrych praktyk, a także bazy szkoleń, webinariów, warsztatów, stypendiów, a nawet mikropożyczek na działalność gospodarczą. Gminy i wsie mają ogromny potencjał: zobaczcie jakie projekty społeczne zrealizowali mieszkańcy różnych małych i bardzo małych miejscowości 🙂 Witryna Wiejska to także wirtualne miejsce spotkań społeczności: tu każdy może zadać pytanie ekspertowi ds. projektów i rozwiać wątpliwości.

E-wolontariat to portal o społecznej aktywności w sieci. Nie musicie wychodzić z domu czy pracowni, żeby pomagać 🙂 Na stronie TuDu możecie znaleźć wiele projektów, w których zdalna pomoc będzie na wagę złota. Na podstronie „Projekty” zobaczycie, jak inni twórczo wykorzystują nowoczesne technologie dla dobra wspólnego, a na stronie „O nas” odnajdziecie bez trudu poszczególne działy, w tym podręcznik e-wolontariatu (PDF).Portal jest równocześnie bazą informacji o e-wolontariacie i platformą, gdzie możecie sami się zaangażować. Znajdziecie tu szkolenia, webinaria i poradniki, publikacje, analizy i badania oraz bardzo wiele ciekawych inspiracji projektowych i przydatnych wskazówek. E-wolontariat oraz portal TuDu są dziełem Fundacji Dobra Sieć, twórców portalu Moje Stypendium. Polecamy! 🙂

Przykłady innowacji z Polski i ze świata, a także przepastną bazę wiedzy (raporty, przewodniki, badania w języku polskim i angielskim) na temat innowacji społecznych znajdziecie na stronie Przestrzeni Innowacji: inicjatywy, która skupia informacje nt. innowacji społecznych prowadzonej przez Fundację Fundusz Współpracy. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak innowacja społeczna – i jej rozumienie – funkcjonuje w Polsce, jak wygląda ekosystem takiej działalności w Europie, ale też jeśli ciekawi Was przyszłość… jedzenia – zapraszamy do lektury!

Humanity in Action: międzynarodowa organizacja, która pomaga kształcić liderów społecznej zmiany w duchu równości i z poszanowaniem godności ludzkiej i praw człowieka. Na stronie organizacji znajdziecie także programy dla Waszych nieco starszych kolegów, materiały dla edukatorów (np. dostępny w pdf Toolkit for Young Educators, zawierający scenariusze warsztatów i zajęć lekcyjnych (w jęz. angielskim)), a także inne materiały, chociażby gry miejskie o kulturze żydowskiej w różnych miastach Polski, dobre praktyki aktywistyczne zebrane w Toolkit (w jęz. angielskim), publikacje oraz materiały edukacyjne: podcasty, e-kursy, filmy, e-booki.

Ashoka w Polsce: organizacja skupiająca liderów innowacji społecznych: tak przedsiębiorców, jak nauczycieli i edukatorów. Organizacja prowadzi program Społeczny Startup, w którym przedsiębiorstwa społeczne otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe oraz program Szkoły z mocą dla nowatorskich szkół, w których jednymi z najważniejszych wartości oprócz wiedzy są empatia, uważność, praca w grupie, przywództwo, kreatywność i otwartość na zmiany. Na stronie programu znajdziecie przykłady dobrych praktyk, pomysły na działania, m.in. zajęcia dramowe , akcja składania życzeń mieszkańcom gminy , opisy innowacji szkół uczestniczących w programie.

Czym jest przedsiębiorstwo społeczne dowiecie się z filmu:

 

 

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: