Relacja dziennikarska: formy, podpowiedzi

Zastanawiacie się, w jaki sposób udokumentować Wasze projekty? A może chcecie spróbować sił w reportażu?

Poniżej znajdziecie materiały, które mogą Wam pomóc i wskazówki, od czego zacząć: niezależnie, czy chcecie przygotować artykuł, podcast czy fotoreportaż.

Krok po kroku, czyli w stronę reportażu:  tutaj znajdziecie podstawowe zasady pisania reportażu

Włącz się: na tej stronie, szczególnie w dziale „Artykuły” oraz „Multimedia” możecie przeczytać i zobaczyć materiały nt. różnych technik reportażowych: reportażu prasowego, fotograficznego, radiowego. Znajdziecie tu także garść informacji o prawie autorskim (co szczególnie ważne przy publikacjach internetowych). Angelika Kuźniak opowiada o reportażu prasowym, Adam Lach, fotograf, o sztuce fotoreportażu, Maciej Lewandowski nakreśla najważniejsze zasady korzystania z własności intelektualnej innych osób.

Edukacja Medialna to portal, na którym znajdziecie wskazówki, jak w sposób twórczy wykorzystywać media oraz jak skutecznie prowadzić komunikację w internecie: także na portalach społecznościowych. Zobaczcie, jak użytkować zdigitalizowane zasoby, jak robić remiksy czy narracje cyfrowe. Ponadto portal przedstawia informacje nt. etyki dziennikarskiej, bezpieczeństwa w sieci, prawnych i ekonomicznych aspektów działania w sieci. Strona prowadzona jest przez Fundację Nowoczesna Polska.

Uczniowie o reportażu: na tej stronie Wasi rówieśnicy dzielą się swoimi doświadczeniami z tworzeniem reportaży. Mówią, co sprawiło im trudność i jak poradzili sobie z problemami.

Jak zrobić film: macie pomysł na film albo animację? To strona, na której znajdziecie praktyczny przewodnik oraz rady doświadczonych twórców nt. światła, dźwięku, operowania kamerą czy montażu.

Poradnik: historia mówiona: historia mówiona to „uporządkowany zbiór świadectw żyjących ludzi opowiadających o swoich doświadczeniach”. Zajrzyjcie tu, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zadawać pytania i prowadzić rozmowę.

Przewodnik fotograficzny: wskazówki praktyczne i rady ekspertów w dziedzinie fotografii i fotocastu.

Lista nie wyczerpuje możliwości przedstawienia Waszego projektu. Pamiętajcie również, że czasem możemy wymagać od Was dodatkowych materiałów.

Reportaż to jedna z najbardziej wymagających form przedstawienia rzeczywistości. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o gatunku, szukajcie rozmów z reporterami o warsztacie, metodach zbierania materiału, szukaniu tematów, np. „Pięć zmysłów dziennikarza. To nie jest zawód dla cyników” Ryszarda Kapuścińskiego (wyd. Znak) albo „Perspektywa mrówki: rozmowy z reporterami świata” (wyd. Czarne).

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: