„Bardzo proste” Edyta Gietka

Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 z Jastrzębia-Zdroju po lekcjach kombinują: jak skonstruować urządzenie, które pozwoli sparaliżowanym skomunikować się ze światem z przestarzałej elektroniki znalezionej w pakamerach, na zapleczach i śmietnikach? Te urządzenia montują potem przy łóżkach chorych, którzy zgłaszają się z całej Polski.

Każdy chory ma inne potrzeby: jedni ruszają jedynie żuchwą, inni palcami u nogi. Łączą ich potrzeby opieki i kontaktu z ludźmi, ale sprzęt, dzięki któremu mogliby to robić, trzeba za każdym razem dostosowywać. To pole do popisu dla kreatywności, bo inicjatywa jest non-profit.

Edyta Gietka odwiedziła uczniów Zespołu Szkół nr 6 z Jastrzębia-Zdroju: konstruktorów niskobudżetowych urządzeń, które pomagają sparaliżowanym. Ich  wynalazki zastępują skomplikowane, supernowoczesną aparaturę: chlubę inżynierii medycznej. Mało kogo stać na najnowsze cuda techniki, a swoje urządzenia uczniowie z Jastrzębia-Zdroju wykonują i instalują za darmo. To kontrolery mowy, dżojstiki i manipulatory sterowania z klawiszy klawiaturowych, patyczków po lizakach itp. Trwają prace nad innymi wynalazkami: m.in. dla niewidomych. Ponownie – niskobudżetowymi, dostępnymi dla każdego.

Polecamy: „Bardzo proste”, Edyta Gietka, „Polityka”, 16 kwietnia 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: