Rewolucja informatyczna: korzystaj!

Zastanawialiście się kiedyś, ile wybitnych umysłów (i pomysłów) ma szansę na realizację dzięki rewolucji informatycznej i zasobom dostępnym w sieci? Sebastian Thrun – twórca autonomicznego samochodu Google – tak. Ma na to nawet dowody.

Sebastian Thrun to jeden z najbardziej cenionych umysłów w dziedzinach na styku robotyki, AI, IT i interakcji między człowiekiem i maszyną. Twórca m.in. autonomicznych samochodów Google, które przyniosły mu największy rozgłos, to także innowator i wynalazca w dziedzinie chociażby inżynierii medycznej.

Thrun, wykładowca na Uniwersytecie Stanford, naocznie zdał sobie sprawę, jak wielki potencjał ludzki jest niewykorzystany przez brak fizycznego dostępu do źródeł wiedzy, kiedy równocześnie poprowadził zajęcia o tej samej tematyce dla 200 studentów Stanforda oraz 160 000 uczestników, którzy wzięli udział w kursie online.

Kiedy cykl zajęć dobiegł końca, Thrun wraz ze współpracownikami porównał wyniki i osiągnięcia uczestników kursu na Uniwersytecie – reprezentujących jedną z najbardziej uprzywilejowanych warstw społecznych – i uczestników z całej reszty świata. Okazało się, że pierwszy najlepszy wynik uzyskany przez studenta Stanfordu to na liście wszystkich uczestników wynik… 413. 412 najlepszych wyników zdobyli uczestnicy, którzy mieli jedynie dostęp do sieci oraz chęć i możliwości nauki.

To doświadczenie popchnęło Sebastiana Thruna do rozwoju platformy Udacity: projektu edukacyjnego, gdzie poprzez darmowe kursy w sieci można uzyskać kompetencje w dziedzinach takich jak programowanie, cyberbezpieczeństwo, projektowanie UX, a nawet marketing.

Platforma okazała się ogromnym sukcesem – tak dla twórcy, jak jej użytkowników (jej wartość wyceniana jest na miliard dolarów, ale wartość społeczna – tak dla twórcy, jak dla uczestników kursów – trudna do wycenienia. Marzeniem Sebastiana Thruna było stworzenie możliwości rozwoju wszystkim: a jak lepiej tego dokonać, niż przez edukację?).

Udacity to platforma, na której znajdziecie materiały w języku angielskim, ale Sebastian Thrun to nie jedyny specjalista w dziedzinie IT, który ma w sobie rys społecznictwa.

The Awwwesomes to platforma stworzona przez miłośniczkę kodowania, front-end development i UX. Aga Naplocha poprzez platformę cyklicznie organizuje inicjatywy dla tych, którzy z kodowaniem i pisaniem stron nie mają wiele (lub dosłownie nic) wspólnego – mają za to pomysł na działanie. Podobnie funkcjonuje platforma Django Girls: społeczność wolontariuszy, którzy organizują jednodniowe warsztaty z Pythona i Django dla dziewczyn i kobiet, które chcą zacząć swoją przygodę z programowaniem.

Rewolucja informatyczna to kolejna – po przemysłowej i neolitycznej – odsłona rozwoju cywilizacji ludzkiej. Skorzystajcie z potencjału, jaki ze sobą niesie: uczcie się od innych i działajcie dla wszystkich!

robot.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: