Wymyślony guru, prawdziwi wyznawcy. „Kumare. Guru dla każdego” reż. Vikram Gandhi. Opowieść o ludzkiej duchowości pełna humoru, zuchwałości – i taktu.

Wymyślony guru, prawdziwi wyznawcy. Vikram Gandhi – twórca filmowy z New Jersey – zapuszcza brodę  i przeistacza się w Sri Kumare, guru z Indii. To ekperyment: czy fałszywa religia może porwać ludzi tak samo, jak prawdziwa?

Podczas podróży po Arizonie Sri Kumare zbiera niemałe grono wyznawców „jogi niebieskiego światła”, praktykowanej m.in. w pozycji psa z wywieszonym językiem.

Czy eksperyment Vikrama to oszustwo, jeśli zmiana w życiu jego uczniów jest prawdziwa? 

Filozofia Sri Kumare to filozofia zwierciadła: każdy z nas dzięki skupieniu i praktykowaniu jogi może wydobyć swoją wymarzoną postać, odnaleźć w sobie guru. To filozofia, która pozwala odkryć prawdziwie ważne dla nas wartości i za nimi podążać. To filozofia, która przekona do pójścia za mistrzem Sri Kumare byłego narkomana, kobietę z klasy średniej i wziętą prawniczkę, obrończynię w najcięższych sprawach karnych.

Vikram swoją filozofię oparł na wierzeniach z Indii, które zyskują w Stanach Zjednoczonych wielką popularność. Sam szukał odpowiedzi na pytania najważniejsze. Słuchał, co mówią przewodnicy duchowi, przywódcy religijni, krzewiciele wiary, do czego odwołują się uwielbiani trenerzy jogi. Patrzył, jak zajęcia przeżywają uczniowie. Słuchał, i stawał się coraz bardziej sceptyczny. Symbole, słowa, systemy wierzeń: co one znaczą? Czy nie stały się chwytem marketingowym? W jaki sposób my, współcześni ludzie, budujemy swoją duchowość? Czego w niej poszukujemy?

Vikram szczegółowo przygotował swój ekperyment. Sri Kumare z rodu guru Kumare, zmęczony pustą duchowością, niesprawiedliwością systemu kastowego, inwazją imperializmu, odchodzi z rodzinnego miasta, i pobiera nauki u największych mistrzów i przewodników duchowych. Więcej o historii życia Sri Kumare, jego naukach i całym ruchu możecie poczytać na stronie internetowej (po angielsku). Kiedy więc mistrz wybiera się w podróż po USA, aby dzięki swoim naukom pomóc Amerykanom odkryć guru w samym sobie, dwóm adeptkom jego sztuki – koleżankom Vikrama – uda się przekonać niemałe grono ludzi, by przyszli na spotkanie z mistrzem. Wielu z nich zostanie na dłużej.

Czy Sri Kumare powinien ujawnić swoją prawdziwą tożsamość wobec swoich uczniów: ludzi, którzy powierzali mu swoje tajemnice, radzili się w życiowych wyborach, otworzyli przed nim swoje dusze? Ludzi, z którymi podczas swojej wędrówki i on poczuje się związany w sposób niezwykły?

Więcej o filmie: kumaremovie.com

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: