Wymyślony guru, prawdziwi wyznawcy. „Kumare. Guru dla każdego” reż. Vikram Gandhi. Opowieść o ludzkiej duchowości pełna humoru, zuchwałości – i taktu.

Wymyślony guru, prawdziwi wyznawcy. Vikram Gandhi – twórca filmowy hinduskiego pochodzenia z New Jersey – zapuszcza brodę, wymyśla historię życia  i przeistacza się w Sri Kumare, guru z Indii. Chce odpowiedzieć na pytanie: czy fałszywa religia może porwać ludzi tak samo, jak prawdziwa?

Podczas podróży po Arizonie, USA, Sri Kumare zbiera niemałe grono wyznawców swojej filozofii i „jogi niebieskiego światła”, praktykowanej m.in. w pozycji psa z wywieszonym językiem. Wszystko, żeby odpowiedzieć na pytanie: czego szukamy w duchowości?

Czy eksperyment Vikrama można nazwać oszustwem, skoro jego uczniowie zmieniają swoje życie naprawdę? Skoro dzięki jego naukom lepiej odnajdują się w życiu, wychodzą na prostą, naprawiają relacje z bliskimi? Skoro w pewnym momencie nawet on – sceptyk, twórca całego spektaklu – poczuje siłę kontaktu z uczniami, siłę niebieskiego światła?

Filozofia Sri Kumare to filozofia zwierciadła: każdy z nas dzięki skupieniu, praktykowaniu jogi i innych elementów, może wydobyć swoją wymarzoną postać, swojego wymarzonego siebie, odnaleźć w sobie guru. To filozofia, która pozwala być szczęśliwym, odkryć prawdziwie ważne dla nas wartości i za nimi podążać. To filozofia, która przekona do pójścia za mistrzem Sri Kumare byłego narkomana, kobietę z klasy średniej i wziętą prawniczkę, obrończynię w najcięższych sprawach karnych.

Vikram swoją filozofię oparł na wierzeniach z Indii, które zyskują w Stanach Zjednoczonych wielką popularność. Szukał odpowiedzi na pytania najważniejsze. Słuchał, co mówią przewodnicy duchowi, przywódcy religijni, krzewiciele wiary, do czego odwołują się uwielbiani trenerzy jogi. Patrzył, jak zajęcia przeżywają uczniowie – jak odczuwają przepływającą przez nich energię. Słuchał, i stawał się coraz bardziej sceptyczny. Symbole, słowa, systemy wierzeń: co one znaczą? Czy nie stały się chwytem marketingowym? W jaki sposób my, współcześni ludzie, budujemy swoją duchowość? Czego w niej poszukujemy?

Eksperyment Vikrama był świetnie przygotowany. Sri Kumare, wywodzący się bezpośrednio z rodu guru Kumare, zmęczony pustą duchowością w swoim otoczeniu, niesprawiedliwością systemu kastowego, inwazją imperializmu, odchodzi z rodzinnego miasta, by przez ponad dekadę pobierać nauki u największych mistrzów i przewodników duchowych. Więcej o historii życia Sri Kumare, jego naukach i całym ruchu możecie poczytać na stronie internetowej (po angielsku). Kiedy więc mistrz wybiera się w podróż po USA, aby dzięki swoim naukom pomóc Amerykanom odkryć guru w samym sobie, dwóm adeptkom jego sztuki (jego koleżankom) uda się zachęcić niemałe grono ludzi, by przyszli na spotkanie ze Sri Kumare. Wielu z nich zostanie na dłużej.

Vikram w pewnym momencie będzie musiał zadać sobie jednak pytanie czy i jak ujawnić swoją prawdziwą tożsamość wobec swoich uczniów: ludzi, którzy powierzali mu swoje tajemnice, radzili się w życiowych wyborach, otworzyli przed nim swoje dusze, z którymi podczas swojej wędrówki i on poczuje się związany w sposób niezwykły. W jaki sposób zareagują?

Więcej o filmie: kumaremovie.com

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: