12 reportaży z Polski wykluczonej. „Bolało jeszcze bardziej” Lidia Ostałowska, wyd. Czarne

„Polska B, koszta społeczne, socjopatia, subkultura – różne są etykietki, jakimi opatrujemy te wszystkie doświadczenia, żeby móc się od nich zdystansować. Ostałowska chyba nie bardzo lubi etykietki. „Nie jestem żadnym blokersem – mówi policjantowi Makaron, chłopak z Bałut. – Jestem człowiekiem”. Słowa Olgi Stanisławskiej o książce Lidii Ostałowskiej oddają ducha reportażu. W „Bolało jeszcze bardziej” znajdziemy teksty dalekie od paternalizmu, dydaktyzmu czy epatowania nieszczęściem. Napisane zwięźle, klarownie, ale nie naiwnie: teksty poszukujące człowieka w jego pogmatwanej historii życia.

„Bolało jeszcze bardziej” to zbiór dwunastu reportaży Lidii Ostałowskiej z terenów Polski określanych mianem Polski B: z zapomnianych popegeerowskich wsi, zaniedbanych dzielnic wielkich miast. Ostałowska rozmawia z bezdomnymi, kibolami, blokersami, uzależnionymi. Oddaje głos także ludziom z ich otoczenia, konfrontuje postawy, zachowania, opinie. Jej bohaterami są nikomu nie znane jednostki, oraz ludzie, o których kiedyś bywało głośno.

Teksty powstawały w latach 1991-2005, ale ich aktualność jest dojmująca. Będą aktualne tak długo, jak nie zmieni się rzeczywistość ich bohaterów – lub ludzi, którzy wpadną w błędne koło po nich. Książka Lidii Ostałowskiej to wyzwanie dla każdego czytelnika, by spojrzał na rzeczywistość szerzej, dostrzegł społeczny bagaż, prowadzący do złamanych życiorysów. To zwierciadło dla naszej wrażliwości społecznej.

Olga Stanisławska, jurorka Nagrody Kapuścińskiego: „Precyzyjnie i zwięźle, ale nigdy nie jednoznacznie. Tak pisze Lidia Ostałowska. Reportaże, które składają się na tom „Bolało jeszcze bardziej”, zmierzają prosto do sedna, tam właśnie, gdzie boli. Nigdy jednak nie tracą z pola widzenia szerszego obrazu, społecznego tła ludzkiego losu. Nigdy też nie pretendują do wyczerpania tajemnicy, jaką stanowi drugi człowiek.”

Książka Lidii Ostałowskiej została finalistką 4. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Więcej o książce znajdziecie na stronie Nagrody. Pod tym linkiem obejrzeć można felieton filmowy o książce.

„Bolało jeszcze bardziej” to nie pierwsza książka Ostałowskiej, która została nominowana do Nagrody Kapuścińskiego. W 2011 roku, w trzeciej edycji Nagrody, nominowane zostały „Farby wodne”: mocny reportaż o obozie Auschwitz-Birkenau, o zagładzie Romów oraz o pamięci, o którym Irena Grudzińska-Gross mówi: „Spokojny reportaż z piekła, książka, której nie można zapomnieć”. Więcej przeczytać możecie tutaj.

Lidia Ostałowska była dziennikarką z ogromnym dorobkiem. Osoby z Warszawy i okolic miały okazję poznać ją na Laboratorium Dziennikarskim: cyklu sobotnich spotkań dla młodzieży o reportażu, gdzie młodzi ludzie sami próbowali sił w tym wymagającym gatunku.

Lidia Ostałowska zmarła w 2017 roku. W jej tekstach dostrzeżemy rzetelną, wnikliwą reporterkę. Znajdziemy życzliwego ludziom, uważnego słuchacza. Znajdziemy mądrego, pięknego człowieka.

Laboratorium trwa od 28 października do 16 grudnia 2017 roku. Więcej informacji oraz kartę zgłoszenia znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: