Różnorodne oblicza islamu. „Piekło jest gdzie indziej” Beata Pawlak, wyd. Prószyński i s-ka

„Beata pisała o islamie jak nikt w polskiej prasie. Mistrzowsko łączyła wiedzę z wrażliwością, pasję z odpowiedzialnością, pracowitość z niezwykłą determinacją, by objaśniać świat. (…) [J]ej piękna, mądra i wolna od stereotypów książka (…) [j]est potrzebna” – to słowa Ryszarda Kapuścińskiego o tomie 16 reportaży Beaty Pawlak. Ciekawość świata, chęć zrozumienia drugiego człowieka, poznania jego historii – ale też uwarunkowań społeczno-politycznych, mechanizmów rządzących rzeczywistością: to wszystko znajdziemy w reportażach Beaty Pawlak.

Reporterka rozmawia z izraelskimi żołnierzami i z bojownikami Partii Boga, z niemieckimi Turczynkami, które uciekły z domu rodziców, żeby iść na studia i z francuską rewolucjonistką lat 60., która przeszła na islam i wyjechała wraz z mężem – nauczycielem Koranu – do Libanu; z polskimi inżynierami z Iraku za czasów Saddama i z palestyńskimi naukowcami i aktywistami, którzy śnią o pokojowym współistnieniu narodów. Dzięki temu, że jest kobietą, łatwiej jej dotrzeć do muzułmanek i przedstawić kobiecy punkt widzenia islamu. Dzięki determinacji i operatywności, dociera do palestyńskich rebeliantów i do szejka, jednego z przywódców Hezbollahu. Rozmawia ze zwykłymi ludźmi i z decydentami, z kobietami i mężczyznami, z młodzieżą i starszymi. Stara się zrozumieć.

W reportażach Beaty Pawlak nie znajdziemy moralizatorstwa, szybkich konkluzji, prostych odpowiedzi na trudne, nierzadko palące, pytania. Ze spotkań z drugim człowiekiem reporterka kreśli obraz świata islamskiego, jakiego przyszło jej doświadczyć: jest on różnorodny, wieloaspektowy, niejednolity – prawdziwy.

Beata Pawlak była tłumaczem kultur. Jako cudzoziemka – nie-muzułmanka nieraz spotykała się z pytaniami o europejski punkt widzenia; jako reporterka, która zobaczyła świat islamu oczami jego wyznawców, objaśniała go innym. Zginęła w 2002 roku, w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Zgodnie z jej ostatnią wolą, w 2003 roku ustanowiona została nagroda jej imienia za teksty w języku polskim traktujące o innych kulturach, religiach czy cywilizacjach. Do końca pozostała ambasadorką porozumienia między kulturami – porozumienia między ludźmi.

Więcej o Nagrodzie im. Beaty Pawlak przeczytacie na stronie internetowej Nagrody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: