„Ten Inny” Ryszard Kapuściński, wyd. Znak

„Świat był dla mnie zawsze wielką wieżą Babel. Jednak wieżą, w której Bóg pomieszał nie tylko języki, ale także kulturę i obyczaje, namiętności i interesy, i której mieszkańcem uczynił ambitną istotę łączącą w sobie Ja i nie-Ja, siebie i Innego, swojego i obcego.”

„Ten Inny” to zbiór sześciu wykładów Ryszarda Kapuścińskiego wygłoszonych w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, ale także w Grazu (Austria) i Krakowie. Krótkie formy są niezwykle treściwe: Kapuściński nakreśla, w jaki sposób kultura europejska poprzez wieki tworzyła obraz Innego: nie-Europejczyka, w jaki sposób przebiegało spotkanie systemów kulturowych, jak ewoluowała postawa względem obcego, z czego wynikała i jakie miała skutki: kiedyś i dziś.

Każdy z wykładów porusza zagadnienia z nieco innej perspektywy. Wszystkie razem pokazują, jak tworzyła się i ewoluuje kategoria Innego: od pierwszych kontaktów handlowych między cywilizacjami, przez ponure wieki kolonizacji, przełom oświeceniowy i epokę humanizmu, aż do czasów współczesnych, gdzie dzięki przemianom dziejowym, rewolucji cyfrowej i technologicznej  granice definicji Innego  stają się tym bardziej rozmyte, im bardziej człowiek europejski doświadcza wielokulturowości – i idącej za tym hybrydyzacji kultury – w swoim otoczeniu.

W „Tym Innym” Kapuściński patrzy na pojęcie inności z perspektywy reportera, ale także z punktu widzenia socjologa czy antropologa. Podpiera się swoim bezpośrednim doświadczeniem, dorobkiem historyków, dziejopisarzy i wielkich myślicieli: od Herodota, przez Emmanuela Lévinasa,  do ks. Józefa Tischnera. Wszystkie te tropy prowadzą go do stwierdzenia, że granice pojęcia Inny są nierozerwalnie związane z tożsamością, którą odkrywamy w sobie, że tylko poprzez spotkanie z innym jesteśmy w stanie świadomie określić siebie, że ten termin-lustro, działający w obu kierunkach i że spotkanie z Innym jest tak koniecznością dziejową, jak ogromną szansą. Ważny, wyważony głos w epoce rosnących animozji i szybko wydawanych osądów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: