Miasto Archipelag: reporterski projekt odkrywający na nowo byłe miasta wojewódzkie

Czym żyją dzisiaj miasta, które przez 24 lata z dumą nosiły miano stolicy regionu? Jak zmieniło się życie mieszkańców po decentralizacji, jak zmieniła się dynamika i realia codzienności, a jak sama przestrzeń miejska? Czym szczyci się Wałbrzych, czego możemy nauczyć się od Bielska-Białej, co robią w piątkowy wieczór mieszkańcy Konina? Co wzbudza dumę, a co rodzi frustrację; czego brakuje po przeprowadzce, a co jest spełnieniem marzeń?

Reporterzy – w tym Filip Springer, autor książki – odwiedzają byłe miasta wojewódzkie. Jeżdżą, pytają i fotografują, a w opowieściach mieszkańców i rozwiązaniach architektonicznych szukają wyróżników, odtwarzają koloryt miejsca w jego różnych odcieniach.

Reporter spotyka się z miejscowymi aktywistami, zagaduje przechodniów. Wielokrotnie dojrzeć inną stronę pozornie banalnego miasta pomagają mu mieszkańcy, którzy o projekcie dowiedzieli się z internetu albo z prasy. Chętnie dzielą się swoją wiedzą i znajomością przestrzeni. Miasto Archipelag jest bowiem także pierwszym w Polsce „eksperymentem reporterskim”,  który oprócz współpracy z rozgłośnią radiową i prasą wykorzystuje siłę internetu, w tym portali społecznościowych.

Artykuły zaangażowanych w projekt ukazały się na stronie internetowej, nakładem Wydawnictwa Karakter wydana została również książka, w której wycinki rzeczywistości mniejszych miast Polski składają się na całościowy obraz naszego kraju. Projekt zakłada jednak  także większe przedsięwzięcie: w jego ramach założony został Magazyn społecznościowy: portal internetowy, na którym ukazują się wiadomości z byłych miast wojewódzkich pisane przez lokalnych dziennikarzy, aktywistów czy artystów.

Filip Springer zaznacza: „Byłe miasta wojewódzkie nadal są ważnymi centrami życia gospodarczego i kulturalnego. Poszukiwania własnej, niezależnej drogi rozwoju często przynoszą tu nieoczekiwane i fascynujące rezultaty, którym poświęca się zbyt mało uwagi w mediach skupionych na stolicy. Trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, szans, frustracji i rozczarowań. Pozytywna energia i determinacja mieszają się tu ze zwątpieniem i rezygnacją. Miasto Archipelag często zamieszkują ludzie przekonani, że miejsce, w którym żyją jest najlepsze na świecie. Opuszczają je ci, którym tę wiarę odebrała brutalna rzeczywistość.” [źródło: strona www projektu]

Byłe miasta wojewódzkie mieszczą w sobie niemało sprzeczności, które teksty Springera umiejętnie  wydobywają. Po lekturze nie sposób jednak patrzeć na te miejscowości przez pryzmat stereotypów – zbyt wiele znajdziemy w tych miejscach wyjątkowości.

Jak kwitują założyciele płockiej kluboksięgarnii Czerwony Atrament:

– Usłyszysz w Płocku, że się nie da, że stąd to się ucieka, że to jest miasto dziadków i wnuków, bo córy i synowie wyjechali za robotą. Wiele złego usłyszysz w tym Płocku. (…) Robimy na złość wszystkim tym, którzy mówią, że się nie da. Nazwaliśmy [naszą kluboksięgarnię] Czerwony Atrament. Slavoj Žižek podczas Occupy Wallstreet powiedział, że czerwony atrament symbolizuje język, którym można wyrazić, że jest zupełnie inaczej, niż się wszystkim wydaje, że jest.” [źródło: strona internetowa projektu]

Więcej o Mieście Archipelag przeczytacie na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym projektu.

Reporterska opowieść Springera o Polsce mniejszych miast doczekała się już kontynuacji, czy też może projektu siostrzanego. Rozwijając zasygnalizowany kierunek poszukiwań, Instytut Reportażu wspólnie z Polskim Towarzystwem Badaczy Rynku i Opinii zapoczątkował projekt reportersko-badawczy Światła Małego Miasta. Reporterzy i badacze chcą poznać, jak żyje się w najmniejszych polskich miasteczkach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. Stronę projektu znajdziecie tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: