„Wszystko jest możliwe” reż. Lidia Duda. Dokument o 70-letniej autostopowiczce. Dokument o przekraczaniu granic.

Teresa Bancewicz mieszka w Przejęsławiu pod Bolesławcem. W wieku 62 lat pakuje plecak, zabiera kilka ręcznie robionych kompozycji kwiatowych na sprzedaż – bo 600 zł miesięcznej emerytury musi zostawić na dom –  i autostopem dojeżdża do Szwecji. Pierwsza podróż Teresy trwa miesiąc. Zmiana jednak wchodzi do jej życia na stałe.

Przed wyjazdem ćwiczy. Zakłada 20-30 kilogramowy plecak i chodzi z nim po obejściu i po wsi. Przyzwyczaja się do ciężaru. Co roku Teresa co najmniej miesiąc spędza w podróży. Szwecja była jej pierwszą wyprawą autostopem. Jedną z krótszych i bliższych. Od tego czasu Teresa zdążyła już odwiedzić Kolumbię i Urugwaj, Chuny, Wietnam, Rosję. Dotarła do Japonii, na Kubę, do Omanu. Wszędzie – autostopem. Do pełnej kolekcji kontynentów brakuje jej  Antarktydy i Australii.

Wszystkie miejsca wspomina bardzo ciepło, ale to w Grecji się zakochała. Z wzajemnością. Z ukochanym Janisem dzieli ich wiele: odległość, różnica wieku (jest o 22 lata młodszy) i charakterów. Oboje mają zobowiązania. Obojgu też towarzyszy poczucie, że niespodziewanie znaleźli to, czego szukali: poczucie bycia kochanym.

Oboje muszą też przezwyciężać bariery językowe, choć te ostatnie dla Teresy stanowią nie mniej istotną niewygodę niż inne. Teresa nie mówi po angielsku ani rosyjsku. Przy pierwszej podróży pamiętała kilka zwrotów po niemiecku, których nauczyła się jeszcze w szkole. Wystarczyło.

Film o przekraczaniu granic: społecznych, finansowych, obyczajowych. Reportaż o tym, że najtrudniejsze do pokonania bariery to te w nas samych – ale także o dojrzałości, miłości, stracie i niezgodzie na los.

Cały dokument dostępny tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: