Czy z każdego da się zrobić polityka? Jak i za jaką cenę? Wymowny obraz o marketingu politycznym. „Jak to się robi” reż. Marcel Łoziński.

Smutny dokument o marketingu politycznym. Reżyser przygląda się pracy Piotra Tymochowicza: doradcy medialnego, który postanowił udowodnić, że z każdego człowieka może zrobić polityka [źródło: Ninateka]

Jak manipulować tłumem, jak kreować swój wizerunek, jak dojść do celu, niezależnie od tego, czy służy on interesowi publicznemu: tego uczą się uczestnicy eksperymentu Piotra Tymochowicza. Słynny doradca medialny pracuje z grupą ochotników – młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na otoczenie. Gdzie w tej politycznej grze jest miejsce na poglądy i idee? Tam, gdzie przyniosą najwięcej korzyści jednostce. Nagiąć je, porzucić, wykrzywić  – to stały element gry, mający prowadzić do wiodącej prymat – i podnoszonej do rangi czynnika decydującego –  skuteczności w polityce.

Przez 3 lata Tymochowicz szkoli młodych ludzi z socjotechniki, zgodnie z zasadą „cel uświęca środki”. Coraz to nowe wyzwania pozwalają wyłowić najbardziej zmotywowanych, dla których credo filozofii makiawelicznej i własny interes jest jedyną słusznością.

Tadeusz Sobolewski, juror VIII edycji Nagrody Kapuścińskiego, tak opisuje dokument: „To jeden z niewielu po 1989 roku współczesnych polskich filmów politycznych z prawdziwego zdarzenia. Polityczny znaczy w tym wypadku drażniący. Taki, który nie może spodobać się żadnej partii. To film, w którym przyglądamy się grze o władzę okiem zewnętrznego, ironicznego obserwatora. Wszystko razem śmieszne i przykre. (…) Odraza do obecnej polskiej polityki, jaka bije z dokumentu Łozińskiego, bierze się stąd, że staje się ona tak dalece beztreściowa, oderwana od rzeczywistości, skupiona na sobie samej, na grze o władzę, w której dowolnie żongluje się pomieszanymi pojęciami lewicy i prawicy.”

Cynizm, obłuda, brak skrupułów i interesowność w połączeniu ze znajomością psychologii tłumu dają mieszankę tyleż wybuchową, co – jak się okazuje, niestety po części skuteczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: