Recycled Orchestra Cautera. Instrumenty ze śmieci, muzycy z wysypiska, najlepsze sale koncertowe na świecie i tłumy na koncertach.

Recycled Orchestra Ceutera to orkiestra młodocianych muzyków, których instrumenty powstały z tego, co ich otacza na co dzień: beczek, odpadów, zużytych sprzętów. Favio Chavez i grupa jego podopiecznych z wysypiska Asunción koncertują w najlepszych salach koncertowych świata.

Kiedy w 2006 roku Favio Chavez, inżynier środowiska, zaczyna pracę przy projekcie recyklingu śmieci z wysypiska przy stolicy Paragwaju, w pewnym sensie dołącza do ponad 10 tys. ludzi z okolicznych slumsów, którzy z wysypiska żyją. Błędne koło biedy, kultura gangów i narkotyków to rzeczywistość, na którą Chavez natyka się mimochodem. To wtedy postanawia wykorzystać swoją pasję i organizuje dla dzieciaków z okolicy zajęcia muzyczne. Nie chce zrobić z nich muzyków, a jedynie zapełnić czas i pokazać, że istnieje alternatywa dla życia na wysypisku, a edukacja i ciężka praca to droga, która przynosi korzyści. Już wkrótce okazuje się jednak, że chętnych na zajęcia jest znacznie więcej niż instrumentów, które Chavez jest w stanie zorganizować. W dodatku zwykłe skrzypce, altówki czy wiolonczele, na których ćwiczą dzieciaki, są w tej okolicy warte więcej niż domy, w których mieszkają. Rodzice boją się zabierać instrumenty do domu.

To wtedy, przy pomocy jednego ze zbieraczy śmieci z wysypiska, Chavez znajduje inne wyjście z sytuacji: to wysypisko dostarczy materiałów na instrumenty orkiestrowe. Wiolonczele czy skrzypce robione są z beczek po oleju, fragmentów wyrzuconych drewnianych sprzętów kuchennych, widelców. Orkiestra się rozrasta.

Przez 7 lat działalności Chavez uczy swoich młodocianych muzyków grać Bacha, Mozarta czy Beethovena. Gdy pewnego dnia przygotuje krótki film o swoich podopiecznych i wrzuci go do Internetu, skutki przerosną jego najśmielsze wyobrażenia.

The Recycled Orchestra jest zapraszana na festiwale i wydarzenia kulturalne na całym świecie, gra na prestiżowych scenach filharmonii i teatrów od Ameryki Południowej, przez Europę, po Azję. W 2014 roku młodzi ludzie z Paragwaju zagrali dla 35 tysięcy widzów jako support do koncertu zespołu Metallica.

Stronę internetową orkiestry (tylko w jęz. hiszpańskim) znajdziecie pod tym linkiem.

Strona filmu dokumentalnego (dostępny za opłątą w jęz. angielskim): tutaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: