Ile poświęcisz w imię celu? „Wszystko za Everest” Jon Krakauer, wyd. Czarne/wyd. Prószyński i S-ka

10 maja 1996 roku dwie ekspedycje komercyjne – prowadzone przez himalaistów Roba Halla i Scotta Fischera – atakują szczyt marzeń wszystkich śmiałków: Mount Everest. Stojąc na wierzchołku świata Jon Krakauer – członek wyprawy – na wpół-przytomny z niedoboru tlenu, dostrzeże zbierające się w odległości chmury. Nie przyda im większego znaczenia. Burza, która rozpęta się kilka godzin później, zbierze ponure żniwo: rok 1996 zapisze się w annałach jako jeden z najbardziej tragicznych w historii Góry Świata.

Krakauer opisuje losy wyprawy z pierwszej ręki, starając się dojść przyczyn katastrofy i choć w ten sposób wyciszyć dławiące poczucie winy „ocalałego”. Reportaż stawia pytania o etykę wspinania w dobie komercjalizacji wypraw górskich, ale Krakauer pyta także szerzej  – o granice odwagi i poświęceń w imię celu.

Świetnie poprowadzona narracja, kapitalny sposób budowania napięcia i nieprzeciętna umiejętność oddania stanów psychicznych przyczyniły się do ogromnego sukcesu książki. „Wszystko za Everest” (w angielskiej wersji „Into Thin Air”) czyta się jednym tchem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: