„Delhi. Stolica ze złota i snu” Rana Dasgupta, wyd. Czarne. Jak wielki kapitał zmienia wartości, przestrzeń, obyczajowość.

„Delhi to literacki portret jednego z najszybciej rozwijających się współcześnie miast, ale to także opowieść o tym, co być może czeka nas wszystkich; to błyskotliwa analiza rozwoju i przyszłości globalnego kapitalizmu.” [opis wydawcy]

Książka Rany Dasgupty – Brytyjczyka pochodzenia hinduskiego – znalazła się w finale ósmej edycji Nagrody Kapuścińskiego.

Elżbieta Sawicka, jurorka: „Stworzony przez Dasguptę portret miasta jest fascynujący i przerażający zarazem. Pokazuje Delhi w chwili gwałtownej transformacji, w pędzie ku globalnemu kapitalizmowi. Ceną za ten chaotyczny rozwój jest eskalacja przemocy (szczególnie wobec kobiet), korupcja, pogłębiające się nierówności społeczne, rozpad więzi międzyludzkich. Do tego powolna śmierć dawnej kultury i zdewastowany krajobraz. W gigantycznym megapolis płacą wszyscy: i bajecznie bogaci przedstawiciele nowych elit, i mieszkańcy slumsów. A nadziei na powrót do przeszłości, ostrzega autor, nie ma żadnych.”

Więcej o książce, autorze i tłumaczce znajdziecie na stronie Nagrody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: