„Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie”, Jenny Nordberg, tłum. Justyn Hunia, wyd. Czarne

Jak i dlaczego w jednym ze społeczeństw o najbardziej restrykcyjnie przestrzeganej zasadzie segregacji płci, mógł wykształcić się zwyczaj przebierania dziewczynek za chłopców?

Książka znalazła się w finale 7. edycji Nagrody Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Lidia Ostałowska, jurorka: „W Afganistanie są dziewczynki, które odkryły, że można szybciej biegać i wyżej się wspinać. W spodniach. To bacza pusz. Przebiera się je za chłopców, a otoczenie udaje, że są nimi naprawdę. Praktyka znana od wieków. Ratuje honor mężczyzny, który nie zdołał spłodzić syna, matkę chroni przed upokorzeniem.
Z patriarchalnego obyczaju Azita, była posłanka afgańskiego parlamentu, uczyniła akt dywersji. Najmłodsza z jej córek, Mehrangis, przeistoczyła się w Mehrana. Tym samym, ku radości matki, przeszła na drugą stronę życia. „Owo życie to na przykład puszczanie latawców, bieganie co sił w nogach, śmianie się do rozpuku, podskakiwanie, kiedy tylko ma się na to ochotę (…). To rozmawianie z chłopcami, siadywanie w towarzystwie ojca i jego przyjaciół (…) Odważne zabieranie głosu i bycie słuchanym, i rzadkie spotykanie się z pytaniem, dlaczego chodzi się bez opieki, w wygodnym ubraniu, które daje swobodę ruchów” – pisze Jenny Nordberg. To również wykształcenie, praca. „Wszystko, co dla afgańskiej dziewczynki jest nie do pomyślenia”.
Autorka w historiach chłopczyc, a właściwe podziemnych dziewcząt (oryginalny tytuł książki: ”The Underground Girls of Kabul”) dostrzega zjawisko kulturowego oporu (podtytuł: ”In Search of a Hidden Resistance in Afghanistan”). Podobny odruch sprzeciwu wobec praw stworzonych przez mężczyzn stanowi doświadczenie kobiet w szczęśliwszych dla nich miejscach świata. Autorka jest jednak świadoma, że równościowe reguły Zachodu to nie klocki, które da się układać sprawnie w dowolnej kulturze. Nadzieja na poprawę losu afgańskich kobiet tkwi w realiach Afganistanu. Dowodzą tego losy bacza pusz – nieoficjalnych cichych wojowniczek przeciw segregacji płci.”

Więcej o książce w krótkim filmie Nagrody Kapuścińskiego: Jenny Nordberg „Chłopczyce z Kabulu”.

Fragment książki, a także informacje o autorce i tłumaczu, znajdziecie m.in. na stronie Nagrody: tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑