„Dopóki walczysz, wygrywasz” Jan Kasia, Program III Polskiego Radia

Reportaż Jana Kasi o Ludowym Zespole Sportowym Chrząstawa: według statystyk najgorszej drużynie piłki nożnej w Polsce. Ich roczne bilanse bramkowe utrzymują się na poziomie kilkudziesięciu bramek straconych, do kilku strzelonych. Zespół trenera Bohdana Kwaśniaka nie daje się jednak tym danym definiować. Reportaż o sile pasji i roli sportu.

Ludowy Zespół Sportowy Chrząstawa przed każdym meczem musi dopilnować, żeby boisko było elegancko uprzątnięte. Krów na murawę się nie wpuszcza, o nie, ale dziki o pozwolenie nie proszą. Daleko nie mają: boisko jest w środku lasu.

Frekwencji na każdym meczu inne kluby mogą pozazdrościć. Fani chwalą atmosferę i świeże powietrze – to ten środek lasu. Rodzina i znajomi z innych miast przyjeżdżają, gdy tylko są w pobliżu. Podoba im się duch walki zespołu.

Ludowy Zespół Sportowy Chrząstawa plasuje się na samym końcu klasyfikacji sportowej. W najgorszym okresie średni bilans jednego meczu to 17:0. Zespół działa jednak nieprzerwanie – choć z rotacją zawodników – od 32 lat. Prowadzi go prezes Bohdan Kwaśniak.

Prezes Kwaśniak motywuje zawodników, organizuje treningi, zapewnia piłki, koszulki, niezbędny ekwipunek. To on stanowi o ciągłości zespołu, to spiritus movens drużyny. Zapalony piłkarz z sukcesami w latach młodzieńczych, swoją pasję do sportu kontynuuje jako trener, choć zdarza mu się też wbiegać na boisko, żeby uzupełnić luki w składzie. Wyniki? To jedno. Duch walki i współzawodnictwa, zaangażowanie, upór: to wartości równie ważne w sporcie.

Nic dziwnego, że prezes Kwaśniak i jego zawodnicy wzbudzają zainteresowanie: także medialne. Do tej pory o zespole powstał już materiał telewizyjny i film dokumentalny (fragment programy „Fakty” do obejrzenia tutaj).

Reportaż o ogromnej pasji i o tym, czym dla ludzi może być – i jest – sport.

Całego materiału posłuchać można tu: Jan Kasia „Dopóki walczysz, wygrywasz”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑